Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 638 0

Volkswagen Türkiye’den Neden Vazgeçti? Bakan Varank Açıkladı!

Alman otomotiv devi Volkswagen, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye yatırım kararı almış, fabrika içinde Manisa ili uygun görülmüştü. Yatırım sonrası hem ülke hem bölge halkı memnuniyet ile karşılamış, bir an önce yatırım yapılması bekleniyordu.

Volkswagen ilk olarak ülkemiz için aldıkları yatırım kararını durdurmuşlardı. O dönemki siyasal olaylarında durdurma kararına etkili olduğu düşünülmüştü. 

Almanya’nın önde gelen iş ve finans gazetesi Handelsblatt resmi Twitter hesabından 14 Ekim 2019 tarihinde attığı bir tweet.

Uzun süren sessizliğin ardından Volkswagen Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçtiklerini açıkladılar. Koronavirüs sonrası otomotiv sektöründe ki aksamayı bahane ederek alınan karar sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, durumun geneli ile ilgili açıklamada bulundu.

İşte Bakan Varank yaptığı açıklamada; “Başından beri bir süreç yürüttük. Volkswagen CEO’su Diess’in bana yazdığı mektup var. ‘Biz Türkiye’yi çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye’de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.’ Burada açıkça şunu da belirtiyor, ‘Ben kişisel olarak Türkiye’yi çok önemli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz.’ diyor. Kendisi Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için 2 kez geldi. Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı.” ifadelerini kullandı.

OKU  Ehliyet Yenileme Süresi Uzatıldı!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir