webdroid.net’ten herkese merhabalar. Bugün videomuzda akıllı cihazlarda ki vazgeçilmez uygulamalar arasında mutlaka olması gerektiğini düşündüğümüz, AKUT yani Arama Kurtarma Derneği’nin Güvendeyim uygulamasını hem inceleyeceğiz hemde nasıl kullanıldığını göstermeye çalışacağız.

Başlangıçta mutlaka olması gerektiğini düşündüğümüzü söyledik. Çünkü son dönemlerde ülkemizde gördüğümüz afet durumları artmış durumda. Mevsimlerin düzensizliği sonucu gelişen sel baskınları, çeşitli bölgelerde gerçekleşen orman yangınları ve son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan depremler afet boyutuna çıkabiliyor. 24 Ocak Cuma günü Elazığ’da gerçekleşen 6.8 büyüklüğünde ki depremde bunun en büyük örneği oldu. Birçok ilde hissedilen merkezi Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depremde, maalesef binalar yıkılmış, enkaz altında kalan vatandaşlarımızdan hayatını kaybedenler ve ağır yaralananlar olmuştu. Bu vesile ile tekrardan hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar dileriz.

Afet durumlarında en önemli sorun bizim yakınlarımızı, yakınlarımızın da bizi merak etmesi. Bunun içinde AKUT ve Genel Bilgi Teknolojileri ‘Güvendeyim’ adında bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın isminden de anlaşılacağı üzere, kişinin herhangi bir afet durumunda güvende olduğunu bildirmesi sağlanıyor. İnternete gerek duymayan Güvendeyim uygulaması, afet durumunda güvendeyim butonuna bastığınızda cihazın GPS bağlantısı üzerinden aldığı konumunuzla birlikte güvende olduğunuzu uygulamaya eklediğiniz numaralara SMS ile gönderiyor. Bu sayede Güvendeyim uygulaması yakınlarınızın sizin, sizinde yakınlarınız için kaygılanılmamasını sağlıyor. Hep beraber uygulamayı nasıl kullanacağımıza bakalım.

Güvendeyim uygulamasını iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda App Store üzerinden, Android işletim sistemini kullanan cihazlarda Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Biz bugün bu videoda Android işletim sistemi üzerinden incelememizi gerçekleştireceğiz.

Uygulamayı indirmek için Play Store’a girin ve arama kutusuna Güvendeyim yazın. Sonuç kısmında ilk sırada uygulama görseli ile birlikte çıkıyor. Üzerine dokunun. Açılan sayfada beliren ‘Yükle’ butonuna dokunun. 7.7 mb büyüklüğünde ki uygulama hızlı bir şekilde inecektir. Uygulama yüklendikten sonra beliren ‘Aç’ butonuna dokunun. 

Uygulama açıldığında başlangıç ekranından sonra “İyi günde siz, kötü günde biz” vurgusuyla bağış afişi gelecektir. Sizlerde AKUT’a çalışmalarında ufakta olsa bir yardımda bulunmak isterseniz AKUT yazıp 2930’a göndererek 1 SMS’le 5 TL bağışta bulunabilirsiniz. Bu ekran kısa süre sonra gidecek ve uygulamanın ana ekranı gelecektir. Ana ekran geldiğinde uygulama GPS bağlantısını kullanarak konumunuza erişme izni isteyecektir. Uygulamanın çalışma mantığını anlattığımızda belirttiğimiz üzere konum bilginizi göndereceğinden bu izni vermeniz gerekmektedir. İzni verdikten sonra uygulamanın ana sayfası açılacaktır. 

OKU  Samsung Televizyonlara Google Stadia ve GeForce Now Desteği Geliyor!

Ana sayfa geldiğinde AKUT logosunun ve henüz aktif olmayan Güvendeyim butonunun yer aldığı sade bir ekran göreceksiniz. Butonun aktif olması için öncelikle Ayarlar seçeneğinden mesajların gitmesini istediğimiz numaraları girmemiz gerekiyor. Bunun için yukarıda sağ tarafta bulunan üç çizgi şeklinde ki Seçenekler düğmesine dokunun. Açılan kısım da en üstte yer alan Ayarlar seçeneğine dokunun. 

Ayarlar menüsü açıldığında uygulama sizden yine bir izin isteyecektir. Uygulamaya kaydetmek istediğiniz numara rehberinizde kayıtlı biriyse kolayca eklemeniz için rehberinize erişim izni isteyecektir. İsterseniz izin verebilir istemezseniz de reddet diyerek numaraları kendiniz ekleyebilirsiniz. Beş kişiye kadar numara girişi yaptıktan sonra kaydet butonuna dokunun. Burda verebileceğimiz tavsiye, bulunduğunuz şehirde yaşanılacak bir afet durumunda baz istasyonlarında ki yoğunluk aynı şehirde ki numaraya mesajın gitmesinde gecikmelere sebep olabileceğinden en az bir numarayı farklı şehirdeki kişilerden seçmenizdir. Numaraları ekledikten sonra Güvendeyim butonu aktif olacaktır. Uygulamanın tamami ile hazır olması için tek bir adım kaldı. Bu adım ise uygulamanın SMS izni.

Güvendeyim butonuna dokunduğunuzda karşınıza bir izin ekranı daha gelecek. Butona bastığınızda uygulamanın mesaj gönderebilmesi için karşınıza çıkan ekranda yer alan “SMS mesajları göndermesine ve görüntülemesine izin verilsin mi?” ekranında izin ver seçeneğine dokunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde mesaj gönderme işlemi gerçekleşmeyecektir. İzin verdikten sonra uygulamanız artık hazır. Artık umarız yaşamazsınız ama eğer ki şehrinizde deprem, sel, yangın gibi bir afet durumu gelişirse yakınlarınıza konum bilginizle güvende olduğunuzu baz istasyonlarını meşgul etmeden bildirebilirsiniz. Uygulama tarafından gönderilen mesajda bu şekilde görünüyor. 

Uygulamanın diğer özelliklerine baktığımız da yine Seçenekler kısmında yer alan Temel Bilgiler başlığı altında ki Deprem, Sel ve Yangın menülerinde, bu afetlerin öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgiler veriliyor. 

Baştada belirttiğimiz gibi ülkemizde son zamanlarda orman yangınları, seller ve depremleri maalesef ki sık görür olduk. Bu yüzden AKUT’un Güvendeyim uygulaması herkesinde telefonunda mutlaka bulunması gerekiyor. Hiçbir zaman kullanmanıza gerek kalmaması dileğiyle…

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir