Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 726 0

TFF Resmen Açıkladı! Ofsayt Pozisyonlarına Kesin Çözüm Geliyor!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), ofsayt pozisyonlarında ki tartışmaları ortadan kaldırmak için yeni teknoloji getirdi.

TFF, Süper Lig müsabakalarında Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi kullanmaya başlayacaklarını resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile resmen duyurdu. Söz konusu sistem 20. haftada oynanacak müsabakalar itibariyle devreye girecek.

FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey turnuvalarda ve Serie A’da kullanılan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Trendyol Süper Lig’in ikinci yarısından itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi böylece Avrupa liglerinde İtalya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanılmış olacak.

Sistemde oyuncuların bir saniye içerisindeki 50 hareketini kaydedebilen 10 kamera ile, oyuncuların vücutlarındaki 29 farklı nokta aynı anda takip edilecek ve elde edilen veriler VAR merkezine gönderilecek. Taranan görüntü maç esnasında orta hakeme gösterilecek doğru kararı hızlı bir şekilde vermesi kolaylaştırılacak.

En son kararın orta hakemde olduğu için ‘yarı’ olarak adlandırılan ofsayt sisteminde elde edilen görüntüler 3 boyutlu animasyona çevrilip yayıncı kuruluş aracılığıyla maçı izleyenlerle de paylaşılacak.

OKU  Uber Türkiye’den Yeni Hamle!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir