Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 317 0

Doğalgaz Kesintileri İle İlgili Büyük İddia: Sorun İran Değil!

Ülkenin şu aralar ana gündem maddesi doğalgaz kesintileri. Bu kesintilerle ilgili büyük bir iddia ortaya atıldı.

İran gaz hattında yaşanan kesintiler sonucu, bugünlerde organize sanayi bölgelerinde iş yapan bazı kuruluşlara belirli günlerde gaz kısıtlaması uygulandı. 

GazDay Enerji Danışmanlık ve Bilgi Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Doğan, uygulanan bu kısıtlamalar ile ilgili bir iddia ortaya attı.

Doğan’a göre bu kısıtlamaların sebebi İran’ın gazı kesmesi değil. Arz dengesinin yetkili makamlarca sağlanamadığını dile getiren Doğan; “Türkiye’nin günlük doğalgaz kullanımının 300 milyon metreküp olduğu tahmin ediliyor. Peki bu 300 milyon metreküp neye göre belirleniyor? Bu işleri ortalama sıcaklıklara göre alır yaparsanız hata olur. ‘Geçen yıl ocakta 6 milyar metreküp tükettik bu bize yeter’ diye düşünürseniz hata yaparsınız. Bütün kaynaklardan akış sağlanırken, talep tahminini doğru yapmak gerekir. Kaynak kesildiğinde ne yapılması gerektiğini önceden hesaplamak gerekir.” açıklamasında bulundu.

Mehmet Doğan; “zam yapılmamak için stoklar kullanıldı.”

Mehmet Doğan’a göre, yetkililer zam yapmamak için depolardaki stoklardan faydalandı. Doğan’ın bu konuda ki açıklaması ise şöyle: “Zaten gaz yetmeyecek şekilde yeni yıla girdik. Depolardaki gazlar yazın bitti. Gaz fiyatları yaz aylarında çok arttığı için yüksek fiyattan gaz almamak adına depolardaki gazlar tüketildi, yani bir anlamda zam yapılmamak için stoklar kullanıldı.

Bu iddiaya yetkili makamlarca cevap verilip verilmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

OKU  Yeni Dolandırıcılık Yöntemi Türkiye'de Ortaya Çıktı! Bu Numaraya Düşmeyin!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir