Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 428 0

Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya (Facebook) 350 Milyonluk Rekor Ceza!

Bünyesinde Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarını bulunduran Meta’ya geçtiğimiz yıl açılan soruşturma ceza ile sonuçlandı.

Geçtiğimiz yıl WhatsApp üzerinde devreye alınması düşünülen gizlilik güncelleştirmesi itirazlara sebep olmuş ve sonuçta ertelenmişti. Ama bu hamleye karşılık Rekabet Kurumu ana şirket olan Meta’ya soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Yapılan soruşturma sonucunda Rekabet Kurumu tarafından Meta haksız bulundu ve 346.717.193,40 TL idari para cezası kesildi. Rekabet Kurumu tarafından bu soruşturmaya dair yayımlanan ilgili karar metni ise şu şekilde;

“Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

WhatsApp uygulamasında yapılan usulsüzlük nedeniyle Rekabet Kurumu tarafından verilen cezanın ise yargı yolunun önü açık. Meta isterse 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerine başvurarak cezaya itiraz edebilecek.

OKU  Bu Uygulamalar Facebook Bilgilerinizi Çalıyor! Meta Uyardı! Derhal Şifrenizi Değiştirin!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir