Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 297 0

NASA’nın Yeni Ay Programına Adanalı Astronot!

İlerleyen dönemlerde gerçekleştirilecek ay programları için NASA yeni astornot adaylarını açıkladı. Adaylar arasında ki Adanalı isim dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu birimi NASA, uluslararası uzay istasyonu başta olmak üzere gelecek planlarında yer alan yeni ay görevlerinde görev yapacak yeni astronot adayları açıkladı. Kapsamlı testlerden geçen 6’sı erkek 4’ü kadın olmak üzere toplamda 10 astronot adayı, 12.000 kişi arasından seçildi.

Temel astronot adayı eğitim programına katılacak 10 adaydan birisi ayrıca dikkat çekiyor. Bu kişinin dikkat çekmesinin sebebi ise Adana doğumlu olması. Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde dünyaya gelen Deniz Burnham, adaylar arasından yer alan dört kadından birisi oldu. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory bölümünde çalışan Umut Yıldız kendi Twitter hesabında bu gelişmeyi duyuran ilk isim oldu.

Askeri bir ailenin çocuğu alan Deniz Burnham Adana’da doğduktan sonra asker çocuğu olduğu için sık sık yer değiştirmek zorunda kalmış. Şu anda Alaska’da yaşayan Deniz Burnham, ABD Donanması’nda bir teğmen olarak görev yapıyor. Paaramotor ve yamaç paraşütünün yanı sıra helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını uçurabilen Deniz Burnham, şimdi gözünü NASA’nın yeni ay görevine dikti.

Kurulan sınıfta seçilen adayların askeri düzeydeki suda hayatta kalma tatbikatları, Johnson Uzay Merkezi’nde büyük bir havuzda gerçekleşen uzay yürüyüşü eğitimi ve T-38 eğitim jetlerini uçurmak gibi birçok görevi tamamlaması gerekiyor. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylar astronot olmaya hak kazanıyorlar.

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir