Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 1.025 0

MASAK’tan İflas Veren FTX Hakkında Resmi Açıklama!

Geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan kripto borsası FTX hakkında devlet makamından resmi açıklama geldi.

Son zamanlarda Binance ve FTX borsaları arasında ki git geller başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerinde büyük düşüklere sebep olmuştu. Binance’in FTX’i satın almayacağını duyurmasının ardından FTX, iflasını açıklamıştı.

İflasının ardından kullanıcıların mağdur olmaması için iade sürecinin başladığını duyuran FTX ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında FTX borsasının birlikte çalıştığı banka, elektronik para kuruluşları ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları üzerinden yapılan işlemler incelenmek üzere askıya alındı. Ayrıca MASAK inceleme sonuçlarını adli ve idari merciler ile paylaşacaklarının altını çizdi.

MASAK tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde;

“Son günlerde gerek uluslararası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberler kamuoyunun malumudur.

Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir