Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 490 0

Ethereum Madenciliği Tarih Oldu! Yeni Sisteme Resmen Geçildi!

Kripto piyasasının yapı taşlarından olan Ethereum, madenciliği bitiren ‘Merge’ geçişini resmi olarak tamamladı.

Bitcoin’den sonra akla gelen en büyük kripto para birimlerinden olan Ethereum için önemli bir aşamayı geride bıraktı. Madenciliği sonlandıran The Merge değişimiyle birlikte Ethereum, iş kanıtı (Proof of Work) modelinden hisse kanıtı (Proof of Stake) modeline geçiş yaptı.

Bu yeni sistemle Ethereum’un tükettiği enerji miktarını büyük oranda düşürmesi bekleniyor. Bitcoin ağı ile birlikte yıllık 212 TWh’a kadar enerji harcayan Ethereum biriminin tasarlayıcısına göre Proof of Stake modeli, gereken enerji miktarını yüzde 99 oranında azaltacak ve küresel elektrik tüketiminde de yüzde 0,2’lik bir düşüş sağlayacak.

Ethereum Madencileri Ne Yapacak?

The Merge geçişi, Ethereum madencilerini zor bir seçime sürüklüyor. Madenciler blok zincirinde bulunan Ravencoin, Ethereum Classic ve Ergo gibi kazılabilir varlıklarla devam edebilselerde, bu birimler ETH kadar kazandırmıyor. Bu yüzden şimdilik nasıl bir yol izleneceği belli değil.

Ekran Kartı Fiyatları Düşer Mi?

Kripto piyasasında en çok kazandıran madencilik birimi olan Ethereum için geçilen bu sistem, kazımaya son veriyor. Bu yüzden madencilerin çoğu kazıma işlemine son vereceği düşünüldüğünde, ekran kartlarının ikinci el piyasasında uygun fiyatlara görülmesi bekleniyor.

OKU  Kripto Borsasında Sular Durulmuyor! Bitcoin'den Sert Düşüş!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir