Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 316 0

Elektrik Faturalarına Uygulanacak Yeni Düzenleme Yürürlüğe Girdi!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulanmaya başlandı.

Yeni yılın gelmesiyle zamlarda beraberinde gelmişti. Bu zamlardan bir nasibini alan da elektrik faturaları olmuştu. Kademeli olarak faturalandırma esasına geçilen yeni dönemde, aylık 150 kWh kullanım sınır kabul edilmişti. Buna göre 150 kWh altı elektrik kullanımına %52, üstü kullanıma %127 zam uygulanmıştı. Aşağıdaki bağlantıda bulunan haberimizde uygulanan zammın detaylarına yer vermiştik.

Uygulanmaya başlayan bu kademeli zam sistemi ile elektrik faturaları, kiralar la yarışır hale gelmişti. Normal bir aile kullanımında bile 150 kWh olan sınır aşıldığı için 1000 liraları aşan faturaların gelmesi, özellikle sosyal medya da büyük tepki furyasına dönmüştü.

Tepkiler üzerinde uygulanan bu kademeli zam sisteminde yeni düzenlemeye gidildi. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni düzenlemeyi şu ifadeler ile duyurdu;

“Yılbaşı itibariyle enerji piyasalarında sürdürülebilirliği sağlamak için tarifelerde zorunlu düzenlemeye gitmek durumunda kaldık.

Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 2 kat, hatta 3 kat arttığı yönündeki şikayetleri üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdim.

Bu çerçevede en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim tutarını 7 kilovata, dolayısıyla aylık tüketimi de 150 kilovattan 210 kilovata çıkartıyoruz.

Şubat ayında sarf edilecek elektriğin faturası, vatandaşlarımızın lehine yapılacak bu yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir.”

Faturalarda ki yeni düzenleme 01 Şubat 2022 Tarihli ve 31737 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; “Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu’nun 31/01/2022 tarihli toplantısında; 31/12/2021 tarihli ve 10707 sayılı Kurul Kararı ile mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 5 kWh olarak belirlenen tüketim miktarının, 1/02/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 7 kWh olarak güncellenmesine karar verildiği” belirtildi.

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir