Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gündem 287 0

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi Türkiye’de Ortaya Çıktı! Bu Numaraya Düşmeyin!

Amerika ve Avrupa’da uzun zamandır kullanılan telefon ile dolandırıcılık yöntemi şimdi de Türkiye’de ortaya çıktı.

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar yeni bir yöntemle karşımıza çıkmasın. Her numaralarına karşı bir önlem alınsa da telefon dolandırıcıları yeni bir yöntem geliştirdi. 

İlk olarak Amerika’da görülen “Sesimi duyabiliyor musunuz?” olarak bilinen bu yöntem, Avrupa’nın ardından Türkiye sınırlarında da görülmeye başlandı.

Bu yeni dolandırıcılık yönteminde anket ya da promosyon gibi bir bahane ile kurban telefonla aranıyor. Kendilerini tanıtarak bir şirket adına aradıklarını söyleyen dolandırıcılar, daha sonra “Beni duyabiliyor musunuz?” şeklinde tuzak sorusunu seçtikleri kurbana iletiyorlar. Gelen soru üzerine “evet” yanıtını veren kurbanların sesleri kayda alınıyor.

“Evet” cevabının yer aldığı bu kayıt, çeşitli soruların arasına yerleştirilerek yeni bir kayıt oluşturuluyor. Bu işlem sonrasında kurban yeniden aranarak bir ürün ya da hizmet ödemesi için zorlanıyor. İtiraz halinde ise kurbanlar, dolandırıcıların kendi ürettikleri içinde “evet” denilen kayıtla hukuki işlemler yapılacağı yönünde tehdit ediliyor.

Bu tuzaklara düşmemek için tanımadığınız numaraları açmamakta fayda var. Eğer ki açtınız diyelim, bu tür “Sesimi alıyor musunuz?” gibi bir sorulara “geliyor, alıyorum” gibi yanıtlar verebilirsiniz. Bu tarz dolandırıcılık yöntemleri, her an karşımıza çıkabilir. O yüzden görüşmelerde çok dikkatli olmamız gerçeği unutulmamalıdır.

OKU  Telefon Alacakların Beklediği Düzenleme Geldi! Taksitlendirmede Düzenlemeye Gidildi!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir