Reklam Alanı
Reklam Alanı
Alışveriş 352 0

Tarım ve Orman Bakanlığı Twitter’dan Ayçiçek Yağı Hakkında Açıklama Yaptı!

Ülkemizde iki günün en çok konuşulan durumu ayçiçek yağı oldu. Stokla ilgili ortaya atılan iddialara Tarım ve Orman Bakanlığı açıklık getirdi.

Rusya’nın Ukrayna üzerinde başlattığı savaşın etkileri ülkemizde derinden hissedilmeye devam ediyor. Ukrayna’dan gelen hammaddelere Rusya tarafından ambargo konulması sonrasında ayçiçek yağında hammadde sıkıntısı olduğu ortaya atılmıştı.

Hatta bu iddialar bir tık ileriye götürülerek, Türkiye’de sadece bir ay yetecek ayçiçek yağı stoğu oldu söylenmişti. Sosyal medyada birinci gündem maddelerinden biri olan bu ayçiçek yağı sorununa, yeni Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda açıklık getirdi.

“Asılsız iddialara itibar etmeyin.”

Sayın Kirişçi, Twitter’da yaptığı paylaşımda şu açıklamayı yaptı.

“Ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı yönünde paylaşılan bilgiler doğru değildir. Gerekli tedbirler alınmıştır. Ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Asılsız iddialara itibar etmeyin. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamuoyu açıklaması ise şu şekilde;

Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığına yönelik gerçeği yansıtmayan spekülasyonlara yer verildiği görüşmüştür.

Ülkemizde ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşanmıştır. Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır.

Ayçiçek üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen, yurtiçindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır.

Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.

Bununla birlikte ülke genelindeki mevcut yağış durumu, ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansımaktadır. Bu çerçevede, Çukurova Bölgesinde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağı stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır.

Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında; ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir.

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir