Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağlık 326 0

Omicron Varyantından Korkutucu Sonuçlar Geldi!

Geçtiğimiz ay Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı hakkında merakla beklenen ilk sonuçlar geldi.

İki yıldır hayatı mahveden Covid-19 salgınında mutasyonlar devam ediyor. Şimdilerde ise tüm dünyayı alarma geçiren ‘omicron’ varyantı gündemde. Bazı uzmanlar virüsü hayatımızdan çıkaracak mutasyon olduğunu ön görselerde ilk gelen raporlar biraz can sıkıcı.

Covid virüsüne en çok etki eden ve yaygın olarak kullanılan BioNTech aşısının Omicron varyantına karşı da etkili olabileceği söylenmişti. Ancak bugünlerde sızan bilimsel sonuçlarda bu durum kısmen yalanlanmış oldu.

Omicron varyantının aşılar üzerindeki etkinlik azaltma yeteneği bir araştırmada 45 kat, bir başka araştırmada ise 37 kat çıktı. Bu oranların yüksekliğinin daha iyi anlaşılacağı durum ise bilim adamlarının yaptığı 10 kat çıkması durumunda bile aşı revizyonu açıklaması.

Bir başka araştırmaya göre Delta varyantına karşı %95 üzerinde koruma sağlayan BioNTech aşısı Omicron varyantına 3. doz sonunda bile sadece %25 oranında koruma sağlayabiliyor. Ayrıca iki doz aşıdan sonra ise %0 nötralizasyon sağlayabildiği araştırma sonucunda aktarıldı.

Bilim insanları bu veriler sonucunda 3. doz sırası gelen kişilerin yeni aşıları beklemeleri gerektiği kanısında. Aşılarla ilgili en net bilgi ise BioNTech’in 100 gün içinde yeni varyanta karşı etkili aşıyı geliştirip seri üretime başlayabileceği. Lakin bu aşıların ne kadar hızla tüm bireylere ulaşacağı ise henüz belli değil.

Haberde yer alan veriler sızan bilimsel araştırmalardan öte değil. Henüz resmi olarak ne aşı geliştiricilerinden ne de devlet yetkililerinden bir açıklama gelmediği için iddiadan öteye geçmiyor. Önümüzde ki günlerde daha net bilgiler geleceği düşünülüyor.

OKU  Viagra Alzheimer Riskini Azaltıyor Mu?

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir