Reklam Alanı
Reklam Alanı
Oyun / Uygulama 349 0

Huawei AppGallery’de Yüzlerce Uygulamada Trojan Virüsü Bulundu

Huawei’nin işletim sistemi için kurduğu uygulama mağazasında 190 uygulamada tehlikeli yazılım tespit edildi. Uygulama listesi haberde.

Huawei markasının Android işletim sisteminde yaşadığı sıkıntılar sonrasında geliştirdiği HarmonyOS için uygulamaların yer aldığı Huawei AppGallery platformu 2019 yılında kullanıma sunulmuştu.

Virüs düşmanı Doctor Web kötü amaçlı yazılım analistleri AppGallery platformunda yer alan 190 uygulamada Android.Cynos.7.origin trojanını tespit etti.

Cynos program modülü modifikasyonlarından biri olan Android.Cynos.7.origin trojanı genellikle para kazanmak için Android uygulamalarına entegre ediliyor. Bazı durumlarda bu trojan SMS gönderme ve alma gibi hareketlerde yapabiliyor. Huawei AppGallery’de Doctor Web analistleri tarafından tespit edilen bu sürümünün işlevinin kullanıcılar ve cihazları hakkında bilgi toplamak ve reklam görüntülemek olduğu belirtildi.

Ortaya çıkan bu durum sonrası Huawei, virüslü uygulamaları platformdan anında kaldırdı. Yalnız bazı uygulamalar binlerce kez indirilmiş durumda. Uygulamanın mağazadan kaldırılmış olması cihazlarda ki varlığını sonlandırmıyor. Eğer sizlerde bu uygulamalara sahipseniz veri sızıntısının önüne geçmek için acilen cihazınızdan kaldırmanız lazım.

Doctor Web’in Huawei AppGallery’de trojan tespit ettiği 190 uygulamanın tam listesine buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

OKU  Honor 60 ve 60 Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Satış Fiyatı!

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir