Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağlık 348 0

Covid-19 İçin İlk İlaç Onaylandı! Fiyatı ‘E biz ölelim o zaman’ Dedirtti!

İki yıldır hayatı zehir eden Covid-19 virüsü için aşılar dışında geliştirilen ilk ilaç onay aldı. İlacın fiyatı ise Türkiye şartlarında ‘biz ölelim o zaman’ dedirten cinsten.

Dünya genelinde milyonlarca ölüme sebep olan koronavirüs için şu ana kadar tek çare aşılardı. Ama yaşanan son gelişmeler, pandeminin sonlanması için umut ışığı oldu.

Uzun zamandır beklenen virüse direk etki eden ilaç sonunda geliştirildi. İsviçreli ilaç şirketi Roche, Roactemra adında 400 mg’lık flakon formunda Covid-19 ilacını üretti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tavsiye edilen bu ilaç, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onay aldı.

COVID-19 hastalarını iyileştirmeye yönelik aşı dışında geliştirilen tek ilaç olan ‘tocilizumab’ etken maddeli Roactemra, ölüm ve yoğun bakıma kaldırılma oranlarını ciddi miktarda düşürüyor. Ancak ilacın öyle bir fiyatı var ki Avrupa’da bile ulaşılması zor görünüyor.

Roactemra ilacının fiyatı flakon başına 800 euro olarak açıklandı. Henüz kaç doz gerektiğiyle ilgili net bir bilgi olmayan ilacın ülkemizde ki yüksek döviz kurları sebebiyle 12-13 bin ₺ civarlarında olması bekleniyor. Şimdilik tek çare olarak görülen bu ilacın, önümüzde ki yıllarda çıkacak alternatifleri ile herkesin ulaşabileceği fiyatlarda olması umut ediliyor.

OKU  Bakan Koca'dan TURKOVAC Müjdesi

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir