Reklam Alanı
Reklam Alanı
Apple 328 0

Apple’a 350 Milyon TL’lik Ceza!

Apple’ın başı Brezilya ile dertte. Aynı sebepten daha önce de ceza verilen Apple’a, bu sefer yüklü bir ceza uygulandı.

Apple 2020 yılında satışa sunulan iPhone modellerinde şarj başlığını kutudan çıkarmıştı. Şirkete göre “çevre koruma” nedeniyle alınan bu karar son kullanıcı tarafından mantıklı bulunmuyor. Sebebi olarak ise şirketin başlık içinde bulunan bakır, kalay ve çinko madenlerinden haksız tasarruf sağladığı düşünülüyor.

İlk başlarda tepki gösterilse de dünya genelinde bu duruma alışıldı. Lakin Brezilya’da durum farklı. Brezilya Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz ay Apple’dan şarj başlıksız iPhone satışını durdurması yönünde uyarı vererek 12.2 milyon Brezilya Reali (2.3 milyon Dolar – 42.5 milyon TL) ceza kesmişti.

Bu cezayı dikkate almayan Apple, şarj başlığı bulunmayan iPhone satışına devam etmişti. Şirkete bir başka ceza bu sefer Brezilya’nın Sao Paulo şehrindeki bir mahkemeden geldi. 

Borçlular, tüketiciler ve vergi mükelleflerinden oluşan bir dernek tarafından açılan dava sonucunda mahkeme yeni iPhone’ların kutusunda şarj aletleriyle birlikte gelmesi gerektiğine hükmederek şirkete bu sefer 100 milyon Brezilya Reali (18.7 milyon Dolar – 348 milyon TL) ceza kesti. 

Bu cezaların Apple’ı kararından vazgeçirmeyeceği düşünülüyor. Çünkü başta bahsettiğimiz üzere şarj başlıksız satışlara dünya genelinde alışıldı. Öyle ki Samsung gibi diğer büyük firmalarda bu yöntemi uygulamaya devam ediyorlar.

OKU  Apple Ödüllü Yarışmasını Duyurdu!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir