Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 790 0

Türk Telekom’dan İnternet Kesintisiyle İlgili Açıklama Geldi!

Türk Telekom’un mobil ve sabit internet abonelerinin bugün öğle saatlerinden itibaren yaşadıkları internet kesintisiyle alakalı resmi ağızdan açıklama geldi.

Saat 15:00 sularında Türk Telekon internet abonelerinin Google servislerine erişim gerçekleştirememesiyle farkedilen kesintiyle alakalı yapılan açıklamada, Türk Telekom’un cihazlarda kullanılan otomatik DNS adreslerine siber saldırı gerçekleştiği belirtildi.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada; “20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.

Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Erişim Kesintisine Çözüm Nedir?

Başta Google servisleri olarak tüm internette Türk Telekom abonelerinin yaşadıkları kesintiler, açıklamada da belirtildiği üzere Türk Telekom’un DNS adreslerine yapılan siber saldırılardan dolayı gerçekleşiyor.

İnternete bağlanabilen tüm cihazlarda (telefon, bilgisayar, televizyon, modem vs.) bulunan DNS ayar kısmında otomatik DNS seçili ya da 192.168.1.1 adresleri gibi varsayılan DNS adresleri varsa bunları Google’ın kendi DNS adresi olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 ile değiştirerek DNS kaynaklı bu kesintilerden kurtulabilirsiniz.

OKU  2021 Yılında En Çok Beğeni Alan 10 Instagram Paylaşımı Belli Oldu!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir