Reklam Alanı
Reklam Alanı
Oyun / Uygulama 324 0

Konum Bilgilerini Paylaşan Bu Uygulamayı Hemen Silin!

Gün geçmiyor ki bilgi sızdırması yapan bir uygulama daha ortaya çıkmasın.

Uygulamaların toplum etiği üzerinde ki etkisi üzerine çalışmalar yapan The Markup şirketinin yeni yayınladığı rapor bilgi sızdıran bir uygulamayı daha ortaya çıkardı. Raporda üçüncü taraf uygulama Life360’ın kullanıcı verilerini “satın almak isteyen herkese” sattığı belirtildi.

Aile bireyleri arasında konum takibi hizmeti veren Life360 uygulamasının yaklaşık 33 milyon kişilik kullanıcı kapasitesi olduğu biliniyor. Life360, Samsung’un Galaxy S6 serisi ile müşterilerine ücretsiz sunduğu bir uygulamaydı. Bu yüzden uygulama farkında olmadan birçok Samsung kullanıcısının telefonlarında varlığı sürdürmekte.

Bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan ise isimlerini vermeyen eski Cuebiq çalışanları oldu. Çalışanlar pazarlama alanında hizmet veren Cuebiq şirketinin Life360 tarafından sağlanan sürekli konum verileri olmadan kampanyalarını yürütemeyeceğini iddia etti.

Bu rapor sonrasında The Markup ile konuşan Life360 yetkilileri, “veri ortaklarımız aracılığıyla bireylerin izlendiği herhangi bir durum tespit etmiş değiliz” açıklamasını yaptı. Bu sızıntı her ne kadar birkaç eski çalışanın iddiası olsa da gerçekliği zaten itiraf edilecek değil. O yüzden önemli detaylardan olan konum bilgilerinin bu kadar rahat satılmasını önlemek için uygulamanın kullanılmamasında fayda var.

OKU  GTA'nın Yeni Üçlemesinde GTA 6'dan İpucu

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir