Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomobil 377 0

Türkiye’de Üretilen ‘En Yerli’ Otomobil Açıklandı

Ülkemizde üretilen tüm motorlu taşıtların yerlilik oranları açıkladı. En yerli model şaşırttı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2021 yılında Türkiye’de üretilen otomobil, kamyon ve otobüs gibi motorlu araçların yerlilik oranlarını açıkladı.

Otomotiv sektöründe uzmanlaşan gazeteci Emre Özpeynirci verileri derleyerek yaptığı haberde en yerli otomobili açıkladı. Ürettiği tüm modellerinde %55,88 yerlilik oranı elde eden Hyundai markasının i10 modeli Türkiye’nin en yerli motorlu aracı oldu. i10’un “Jump” donanım paketine sahip olan versiyonunun yerlilik oranı, %65 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de üretilen tüm otomobillerin ortalama yerlilik oranlarının %54,32 olarak açıklandığı listede Hyundai’nin ardından Renault ve Tofaş grubu geliyor. Renault’un Clio modeli %60,20, Fiat’ın Egea HB modeli ise %59,10 yerlilik oranına sahipler.

Hafif ve ağır ticari araçlara bakıldığında %83 yerlilik oranı ile Ford Otosan tarafından ülkemizde üretilen çekici modeli F-MAX en yerli motorlu araç olarak dikkat çekiyor. Marka bazında Ford Otosan’ın hafif (%64,37) ve ağır (%72,54) ticari araç üretiminde en yerli marka olduğunu görülüyor.

OKU  Otomobillerin Güncel Fiyatları Serisi Part 5 #FordFocus

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir