Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomobil 307 0

Sıfır Araba Fiyatlarında İndirim Beklerken Yeni Zamlar Kapıda! İşte Sebebi!

Sıfır otomobillerde fiyatlar özellikle ülkemizde arşa çıkmış durumdayken bir zam dalgası daha geliyor.

Kur yükselişleri ve üretim sıkıntıları sonucunda ülkemizde aşırı şekilde yükselen otomobil fiyatlarında, Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve umut edilen ÖTV düzenlemesi ile bir indirim bekleniyordu. Ama bu beklenti boşa çıktı.

Eylül ayına girmemizle beraber sanayide üretim için kullanılan elektrik ve doğalgaza %50 civarı zam gelmişti. Bu zamlar sonrasında ülkemizde üretim yapan otomobil devleri, yeni zamların kaçınılmaz olduğunu belirttiler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Toyota Otomotiv Türkiye CEO’su Erdoğan Şahin şu ifadeleri kullandı:

“Üretim maliyetimiz içinde geçen yıl yüzde 5’ken, bu yıl yüzde 10 seviyelerine çıkan enerji maliyetinin yükünü kendi iç mekanizmalarımızla dengeleyebilmek adına çeşitli önlemler almışken, yeni zamlarla bu oran yüzde 15’e ulaştı. Bu artışı absorbe edebilmek için daha fazla ne yapabileceğimizi ilgili bölümlerimizle değerlendiriyoruz. İhracatta da iç piyasada da rekabet gücümüzün oldukça etkileneceğini düşünüyorum.”

Zamların birkaç ay içerisinde fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu belirten Hyundai yetkilileri, benzer açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandılar:

“Çünkü birim maliyeti üzerinden kâr dengesi de göz önünde olduğundan mutlaka fiyatlarda değişkenlik oluyor. Özellikle iç pazar daha çok etkileniyor. İhracatta eşit şartlarda fiyat politikası gözetildiğinden tüm markalarda benzer fiyatlandırma yapılıyor. İhracat genellikle Euro üzerinden olduğundan iç pazara nazaran sanayideki artışın etkileri daha düşük. Ama yurt dışına da zamlı gidiyor.”

OKU  TOGG'un Sedan Modeli Yeni Tasarımıyla Dünya Sahnesine Çıktı!

Mustafa Avcı {Mustafa Avcı}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir