Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 378 0

Fenomenlere Vergi İstisnası

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yeni karara göre fenomenlere ve mobil uygulama geliştiricilerine KDV istisnası geldi.

Bu yıl 26 Ekim’de sosyal medya vergisi olarak bilinen vergi kanunu düzenlemesi yürürlüğe girmişti. Bu düzenleme ile internet fenomenleri ‘sosyal içerik üretici’ olarak tanımlanmıştı. Düzenleme sonucunda sosyal içerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricileri gelir vergisinden muaf tutulurken elde ettikleri gelirlerden yüzde 15 stopaj vergisi alınması kararlaştırılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı konuyla ilgili yeni bir çalışma yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan 38 Seri No’lu ‘Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ kararına göre sosyal içerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricileri Katma Değer Vergisi’nden (KDV) istisna edildi. Tebliğde KDV istisnası şu şekilde açıklandı:

“Buna göre, 1/1/2022 tarihinden itibaren, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler üzerinden KDV hesaplanmaz.”

Fenomenlere ve uygulama geliştiricilerine uygulanacak KDV istisnası, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren ilgili madde kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetlere uygulanacak.

OKU  Türk Telekom'dan Fiber İnternete Zam! İşte Yeni Fiyatlar!

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir