Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 362 0

Dolar Neden Yükseliyor? Bakan Nebati Açıklama Yaptı!

Birkaç gündür döviz kurlarında ki yukarı hareketlilik piyasada soru işaretleri oluşturdu. Bu soru işaretlerine Bakan Nebati cevap verdi.

Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarında öyle hızlı bir yükseliş olmuştu ki neredeyse her dakika rekor yenilemeler gelmişti. Dolar kurunun 18,00 TL seviyelerini aşması sonrası yeni bir ekonomi planı hayata geçirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni kur korumalı TL mevduatı paketi ile döviz kurlarında yaşanan hızlı düşüş sonucunda Dolar kuru 10 TL seviyelerine kadar düşmüştü. Lakin şuan itibariyle kurlar da birkaç gündür artış mevcut. Öyle ki Dolar 13 TL seviyelerine kadar yükseldi. Durum böyle olunca piyasada “dolar neden yükseliyor?” sorusu sorulmaya başlandı.

Katıldığı canlı yayında ekonomide ki gelişmeleri konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kurların yükselmesi ile ilgili; “Dolar bugün 12.64’teydi. 18 liranın üstünden bugünlere kadar gelmiş durumdayız. 18 liraya doğru giderken ki rakamlar sürekli değişti, yukarıya doğru. O dönem içinde doların bu kadar radikal bir düşüşten sonra çok hızlı şekilde, bunun salınımlarının çok hafif gelmesi beklenemez. Bu salınımlar yukarı, aşağı oynaya oynaya kendi dengesine girecek. açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakan Nebati dolara müdahale olup olmadığı sorusuna ise; “Cumhurbaşkanımızın manifestosu doları 18 liradan 11 liralara kadar gelmesine sebep oldu. O gece dolaylı, dolaysız hiçbir şekilde müdahalede bulunulmadı. Vatandaş bir yarışa girdi ve dövizini bozdurmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Biz dış saldırı yapılacak bütün yolları kapattık. Çok net şekilde işimize hakimiz. Müdahalede bulunulmadığının kanıtı var. Bir süre sonra bunlar açıklanıyor zaten. 3 ay sonra ortaya çıkacak.” ifadeleri ile cevap verdi.

OKU  Bitcoin Sert Düştü! 28 bin Doları gördü!

{Webdroid}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir